Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku.
Co trzeba wiedzieć?

Kredyty hipoteczne udzielane są na warunkach odpowiadających aktualnym warunkom gospodarki narodowej. Jeśli w przyszłości Twój kredyt hipoteczny nie będzie tak atrakcyjny jak kilka lat temu, możesz rozważyć przeniesienie go do innego banku, co może obniżyć całkowity koszt kredytu. Mowa wówczas o refinansowaniu kredyt hipotecznego. Na czym to polega?

Zaciągając kredyt mieszkaniowy, z pewnością dołożysz wszelkich starań, aby uzyskać najlepszą możliwą ofertę. Jednak jakiś czas po podpisaniu umowy kredytowej możliwe jest, że zmieniły się warunki rynkowe i warunki spłaty nie są dla Ciebie korzystne. Kiedy zobowiązanie kredytowe staje się dla nas zbyt wymagające finansowo, czas pomyśleć o tym, jak zmodyfikować warunki jego regulowania.

Jeśli chcesz obniżyć spłatę, możesz rozważyć przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku. Jak zrobić? Czy w każdych okolicznościach można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Na czym polega przeniesienie kredytu? Czym jest refinansowanie?

Rzeczywiście przeniesienie kredytu do innego banku wiąże się z zamknięciem zobowiązania w jednej instytucji i otwarciem go w nowej. To po prostu kredyt refinansowy udzielany przez pewien bank, gdzie zobowiązanie spłaca się w innym banku.

Przeniesienie hipoteki do innego banku w praktyce nie jest trudne i sprowadza się do spłaty obecnego kredytu przez instytucję, który decyduje się na udzielenie Ci refinansowaniu, a następnie otwarciu nowego kredytu.

Zanim się na to zdecydujesz, policz wszystkie koszty związane z tą operacją – pozwoli ci to odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście warto jest w twoim przypadku przenosić zobowiązanie.

Czy przeniesienie kredytu i konsolidacja to synonimy?

Zmiana kredytu hipotecznego na inny bank nie ma nic wspólnego z konsolidacją.

Konsolidacja to połączenie kilku zobowiązań w jedno po to, aby możliwe stało się wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie łącznej raty. Warto po nią sięgnąć, gdy obecne raty znacząco obciążają domowy budżet bądź, gdy masz problem z terminowością spłaty poszczególnych rat przez Twoje zapominalstwo. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku także może zapewnić Ci niższe raty, ale wyłącznie w przypadku tego zobowiązania.

Czy możliwe jest refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku?

Co zrobić, gdy po sprawdzeniu aktualnych ofert kredytu hipotecznego okaże się, że najlepsza jest oferta Twojego banku? Co więcej, jest ona o wiele korzystniejsza od tej, którą posiadasz? Czy możliwe jest refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku? Jak najbardziej. Wówczas mowa jednak nie o przeniesieniu kredytu hipotecznego, a o restrukturyzacji zadłużenia. Bank zgadza się na nią w sytuacji, gdy nie chce stracić klienta.

Kiedy warto przenieść kredyt hipoteczny? Kto powinien rozważyć refinansowanie?

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki prowadzące przeniesienia kredytu, powinieneś ocenić opłacalność takich działań. Warunki spłaty mogą się zmienić podczas długoletniego spłacania zobowiązania. Z biegiem lat propozycje konkurencyjnych banków mogą być dla ciebie bardziej atrakcyjne. W ich ofercie niższe mogą być prowizja i marża bankowa, co zmniejszy ogólne koszty kredytowania. Powinieneś wiedzieć jednak, że przeniesienie kredytu wymaga poniesienia pewnych kosztów.

Kredyt refinansowy zaciągany przy okazji przenoszenia zobowiązania z jednego banku do innego udzielany jest w ramach standardowej procedury.

Oznacza to w praktyce konieczność poddania się ponownie weryfikacji zdolności kredytowej i historii kredytowania.

Jeśli miałeś wcześniej już problemy z uiszczaniem rat kapitałowo-odsetkowych, a opóźnienia zostały wpisane do BIK-u, raczej nie będziesz mieć możliwości zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Nowy bank może ocenić twoją zdolność na niższą niż ten wcześniejszy, przez co nie otrzymasz kredytu hipotecznego w nowej instytucji na taką kwotę, jakiej potrzebujesz.

Podsumowując – zmiana banku, który udziela Ci kredytu hipotecznego, jest opłacalna tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz płacić mniej. Warto rozważyć także refinansowanie kredytu w tym samym banku.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Jeśli jesteś przekonany co do tego, że za pomocą kalkulatora kredytu hipotecznego znalazłeś lepszą ofertę i chcesz przenieść swoje zobowiązanie do innego banku, musisz podjąć odpowiednie działania. Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Możesz złożyć wniosek kredytowy o kredyt refinansowy w wybranym banku, wpisując w nim wysokość zobowiązania, jaka pozostała ci do spłaty. Pracownik banku na podstawie takiego formularza wyliczy nową miesięczną ratę dla kredytu hipotecznego. Kalkulator bankowy wskaże, czy refinansowanie jest dla ciebie opłacalnym rozwiązaniem.

Jeśli nowa, miesięczna rata jest rzeczywiście niższa, możesz dodatkowo ją obniżyć dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Pamiętaj jednakże, że wzrasta tym samym łączna kwota do spłaty. W przypadku, w którym potrzebujesz nowych środków wraz z refinansowaniem kredytu hipotecznego, możesz o nie wnioskować w tym samym wniosku.
<p”>Co się dzieje z moim kredytem po złożeniu wniosku?

<p”>Jeśli po zbadaniu twojej zdolności kredytowej i sprawdzeniu historii w BIK-u okaże się, że możesz otrzymać kredyt refinansowy, nowy bank dokona spłaty twojego zadłużenia z tytułu kredytu hipotecznego w dotychczasowym banku.

Przeniesienie kredytu hipotecznego wymaga także wykreślenia wpisu hipoteki z księgi wieczystej. Kiedy to nastąpi, nowy bank wymagać będzie ustanowienia nowego zabezpieczenia – wpisu hipoteki na jego rzecz. Wówczas otrzymasz nowy harmonogram spłaty kredytu refinansowego, a przeniesienie kredytu hipotecznego ostatecznie zostanie sfinalizowane.

Po jakim czasie można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Kiedy można przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? Nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Równie dobrze możesz więc zrobić to nawet miesiąc po podpisywaniu umowy kredytowej, o ile znajdziesz atrakcyjniejszą ofertę. Najczęściej jednak rzadko się to opłaca na tym etapie, bo przeniesienie kredytu jest zazwyczaj korzystne w środkowym okresie spłaty.

Przeniesienie kredytu do innego banku a wkład własny. Czy trzeba go wpłacać drugi raz?

Zmiana banku przy kredycie hipotecznym nie wymaga ponownej wpłaty wkładu własnego. To dobra wiadomość dla osób, które rozważają refinansowanie hipoteki. Wkład własny został opłacony już podczas zawierania umowy pierwotnego kredytu hipotecznego. Nie ma zatem wymogu powtarzania tego kroku. Nie oznacza to jednak, że przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku nie wiąże się z żadnym kosztem.

Czy przy refinansowaniu kredytu w innym banku należy nam się zwrot prowizji?

Większość banków nalicza prowizję do kredytu z góry, są jednak i takie, które na bieżąco wliczają ją do kolejnych rat. Refinansowanie kredytu sprowadza się najpierw do całkowitej jej spłaty. Czy w takiej sytuacji należy się zatem zwrot prowizji? Jak się okazuje – tak.

Wcześniejsza spłata kredytu zawsze wiąże się z prawem do zwrotu części należnej prowizji i innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Jak najbardziej możesz się tego domagać przy przeniesieniu kredytu hipotecznego do innego banku.

Czy można przenieść kredyt hipoteczny zaciągnięty w obcej walucie do innego banku?

Obecnie uzyskanie kredytu hipotecznego w obcej walucie jest trudne. Wynika to z przepisów bankowych, zgodnie z którymi kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie w walucie, w której zarabia kredytobiorca. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy masz taki kredyt? Czy przeniesienie kredytu hipotecznego w obcej walucie także jest możliwe?

Większość banków przewiduje zawarcie umowy o kredyt refinansowy hipoteczny w walucie obcej. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy kredyt ten od początku był zaciągnięty w innej walucie niż złoty. Zmiana ze złotówek np. na euro może być już jednak trudniejsza do uzyskania.

Podsumowując, refinansowanie kredytu hipotecznego to krok, który może zapewnić Ci niemałe oszczędności. Wiąże się jednak z ponowną procedurą weryfikowania zdolności kredytowej. Zmiana nie zawsze jest też opłacalna. Zanim więc przeniesiesz kredyt hipoteczny do innego banku, sprawdź dokładnie warunki tej zmiany.