Czy ten home staging działa? Tak, tak mówią liczby.

Dobrze jest znane wszystkim ekspertom w dziedzinie nieruchomości, że to wzrok, a potem emocje, kierują decyzjami klientów. W sytuacji, gdy otoczenie obfituje w mieszkania o podobnej jakości, a potencjalni kupujący nieustannie dążą do obniżki cen, większość sprzedawców decyduje się na redukcję wartości. 

Czy home staging przynosi rezultaty? Tak, tak potwierdzają dane statystyczne.

Wyniki badań pokazują, że w przypadku 93% sprzedanych mieszkań, salon był przygotowany za pomocą home stagingu. Podobnie było z kuchnią i sypialnią – odpowiednio w 84% i 78% przypadków. Co to oznacza? Mówiąc prosto – jeśli posiadasz mieszkanie z wieloma pokojami, to właśnie te trzy są niezwykle istotne. Chcę Ci również zwrócić uwagę na kolejne miejsce – przedpokój, który często jest pomijany przez sprzedających. Jest to kluczowe miejsce, ponieważ klient, podczas wizyty, jako pierwszy zauważa przedpokój, zarówno przy wejściu, jak i wyjściu, a jak dobrze wiemy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Pamiętajmy też o odpowiedniej atmosferze w łazience i na balkonie, jeśli jest dostępny. Nawet z niewielkiego balkonu, dobry specjalista od home stagingu potrafi stworzyć klimatyczne miejsce dla dwóch osób.

Czym jest termin home staging?

Home staging to kompleks procesów mających na celu profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu, podkreślając jej atuty, które mogą znacząco zwiększyć jej wartość sprzedaży. Zakres usług świadczonych przez home stagera zależy głównie od budżetu właściciela nieruchomości i określonych celów. W naszym przypadku, ta usługa jest standardowym elementem umowy o wyłączność z naszymi klientami.

W najprostszej i najtańszej opcji, home stager wykorzystuje istniejące elementy wyposażenia do transformacji niezbyt atrakcyjnego wnętrza w przestrzeń, która może przyciągnąć potencjalnych kupców. Często wystarczy przestawić meble, pozbyć się niepotrzebnego wyposażenia, zdjąć zbyt gęste zasłony lub firanki z okien oraz obrazy i dyplomy ze ścian. Takie niewielkie zmiany mogą sprawić, że nieruchomość staje się jaśniejsza, atrakcyjniejsza i bardziej pociągająca dla potencjalnych klientów.

Oczywiście, home staging to nie tylko sprzątanie i umiejętne przestawianie mebli, ale także szereg działań, które podejmujemy, aby stworzyć unikalny nastrój i nadać nowe życie nieruchomości. Może to obejmować zakup dodatkowego wyposażenia, a nawet nowych mebli i akcesoriów, a także odświeżenie mieszkania poprzez malowanie. Precyzyjny zakres pracy home stagera zależy od ustaleń z właścicielem nieruchomości i wpływu planowanych zmian na wartość mieszkania.

Inwestowanie większych środków w home staging jest zalecane, gdy sprzedajemy drogie mieszkanie lub dom, które kiedyś miało swój charakterystyczny styl. Teraz jednak, dostosowując się do obecnych trendów i wymagań klientów, ten styl powinien zostać zmieniony. Może nasze dziecko preferowało czarne lub czerwone ściany – nic w tym złego! Ale takie kolory mogą odstraszyć potencjalnych kupców, podobnie jak drzwi pokryte kolorowymi naklejkami, które dla nas nie były problemem, ale dla potencjalnego nabywcy mogą być.

Czy home staging jest odpowiedni dla Ciebie?

Obecnie żyjemy w dynamicznym świecie, w którym bardziej niż wysiłek cenione są rezultaty. Większość z nas nie posiada ani energii, ani ochoty na analizę potrzeb rynku, często narzekając na brak czasu. Może odziedziczyłeś nieruchomość, którą warto byłoby wynająć, aby nie stała nieużytkowana, a ty nie musiał za nią płacić. Może też zakupiłeś mieszkanie jako inwestycję i zastanawiasz się, jak się wyróżnić na wymagającym rynku dla sprzedających i inwestorów. Właśnie w takich przypadkach home staging przychodzi z pomocą.

Miej świadomość, że pierwsze wrażenie twojej nieruchomości jest najważniejsze i jesteś w stanie je wywołać tylko raz. Jeżeli pragniesz odznaczyć się na rynku wśród wielu innych sprzedających, musisz zadbać, aby twoja oferta zwróciła uwagę, a następnie podbiła serca potencjalnych nabywców. Choć wybór miejsca do zamieszkania często kojarzy się z czysto logicznym procesem, rzeczywistość jest inna. Każda decyzja zakupowa wiąże się z emocjami, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasze decyzje.

Czy rozumiesz, dlaczego ludzie decydują się na przeprowadzki?

Motywów, dla których ludzie poszukują nowego domu, jest wiele – czy to rozszerzający się skład rodziny, nowe miejsce pracy, czy też trudne wydarzenia jak rozwód czy strata bliskiej osoby. Pewne jest, że kupując dom czy mieszkanie, ludzie szukają w nich przestrzeni do realizacji swoich marzeń. Dobry home stager potrafi tak przygotować twoją nieruchomość, aby potencjalny kupiec był w stanie odnaleźć w niej te możliwości, a przynajmniej był w stanie sobie je wyobrazić. Jak widać, home staging jest nieco jak tworzenie atrakcyjnego opakowania. Na pewno niejednokrotnie kupiłeś coś, co mogło nie być najwyższej jakości, ale było pięknie zapakowane – i tu pojawia się szerokie pole działania dla home stagiera.

Dlatego skutecznie przeprowadzony home staging może przyczynić się do zwiększenia wartości nieruchomości nawet o 10%, jak również przyspieszyć proces wyboru twojej oferty przez klienta. Podczas prezentacji, potencjalny kupiec może zachwycić się wnętrzem i odnaleźć w nim przestrzeń do realizacji swoich marzeń. Ostatecznie, przekłada się to na szybką i efektywną sprzedaż twojej nieruchomości.

Czy zastanawiasz się, ile wynoszą koszty usługi home stagingu?

To pytanie może nie mieć prostej odpowiedzi, ponieważ koszt usługi home stagingu zależy od wielu czynników. Istotne jest tutaj miejsce, gdzie znajduje się nieruchomość – im mniejsze miasto, tym koszt usługi jest niższy. Wynika to z ilości nieruchomości na sprzedaż i z poziomu konkurencji – zatem w dużych miastach jak Warszawa, Gdańsk czy Katowice, cena ta będzie wyższa niż na przykład w Płocku, Nysie czy Mławie.

Koszt usługi zależy również od tego, o ile chciałbyś podnieść cenę swojej nieruchomości. W takim przypadku nie warto oszczędzać na tej usłudze, bo inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych może zwrócić się w postaci kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zysku. Zatem za konsultację, podczas której specjalista wskaże, co i jak zmienić, co dokupić, jakie materiały gdzie zastosować itd., powinieneś przewidzieć wydatek w granicach 200-500 zł. Dobry home staging może skrócić czas sprzedaży nawet o 40%.

Jeżeli chcesz, aby to home stager przeprowadził cały proces według swoich zaleceń, koszt na pewno wzrośnie. Niemniej jednak, jest to inwestycja, która na pewno się opłaci. Możesz zdecydować się na przeprowadzenie tej usługi samodzielnie, co może kosztować kilka tysięcy złotych, ale warto również sprawdzić, czy ta usługa jest świadczona przez twojego pośrednika

Z umową na wyłączność, nie musisz samodzielnie szukać home stagiera i ponosić kosztów jego usług. Te obowiązki przejmuje nasza agencja, a koszt jest pokrywany z prowizji, którą otrzymujemy po udanej transakcji. Jak widać, podpisanie umowy na wyłączność przynosi wiele oszczędności i korzyści, dlatego jeżeli chcesz kupić, sprzedać lub wynająć nieruchomość, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na wyłączność.

Jeżeli nadal masz wątpliwości, podsumujmy

Badania sugerują, że zastosowanie home stagingu pozwala na sprzedaż nieruchomości za cenę około 10% wyższą, niż by to miało miejsce bez tej usługi. Ponadto, czas potrzebny do sprzedaży może być skrócony aż o 40%, co pokazuje, że usługa home stagingu jest nie tylko opłacalna, ale też może przyspieszyć cały proces sprzedaży.

Jak już wcześniej wspominałem, pierwsze wrażenie jest kluczowe dla potencjalnych kupujących, dlatego skuteczne prezentowanie nieruchomości i przekonanie potencjalnych kupujących do transakcji to prawdziwa konieczność w dzisiejszych czasach. Odpowiednio przygotowana nieruchomość ma dużo większe szanse na sprzedaż lub wynajem – a to jest naszym celem. Dlatego usługa home stagingu powinna być rozważana przy wynajmie lub sprzedaży nieruchomości. Jeżeli chcesz skorzystać z usługi home stagingu bez dodatkowych kosztów, serdecznie zapraszamy do współpracy na umowie na wyłączność. To właśnie ta umowa gwarantuje takie korzyści, i to nie tylko. Dowiedz się więcej na ten temat, odwiedzając nas w biurze – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.